Природні монополії у 2021 році: зміни вимог щодо закупівель

За ініціативи народних депутатів та голови комітету з питань енергетики, ЖКП Геруса Андрія внесена пропозиція додати чинних операторів, що відповідальні за розподіл газо, водо, електро, теплопостачання, до переліку замовників, що мають проводити закупівлі через відкриту електронну систему ProZorro. Пропозиція відображена на сторінках законопроекту № 5020, текст якого доступний на порталі Верховної Ради України.

Ознайомитися в деталях з порядком та особливостями роботи онлайн платформи ProZorro можна на офіційному сайті Асоціації «Біржових та електронних майданчиків»: aeaep.com.ua.

Особливості та переваги законопроекту

В документі пропонується забезпечити прозорі механізми ведення діяльності підприємств, що здійснюють розподіл природного газу, нафти трубопроводами, електроенергії через загальну мережу, теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення.

Визнати даних суб’єктів господарювання замовниками, що будуть зобов’язані проводити закупівлі згідно вимог ЗУ «Про публічні закупівлі».

Затвердження законопроекту – шлях до прозорого управління та контролю роботи природних монополій, для споживачів – можливість вибору постачальників.

Забезпечення прозорості при формуванні тарифів, наданні звітності

В обґрунтуванні до законопроекту говориться про успішну практику країн Євросоюзу, де до природних монополій давно введені жорсткі вимоги ведення звітності, прозорого порядку формування тарифів. Таким чином, для споживачів немає ризику оплати необґрунтовано високих рахунків за енергоресурси. З’являється можливість надходження потоку інвестицій в розвиток інфраструктури.

Використання електронної системи державних закупівель ProZorro дозволить відстежувати порядок, фактори, що впливають на формування вартості ключових енергетичних ресурсів (газ, тепло, електроенергія, вода) природними монополіями. Доступ до інформації буде відкритий для кожного громадянина. Зникне ризик корумпованості, втручання підприємств-посередників при встановленні собівартості енергоносіїв. Це стане ще одним кроком, підтвердженням відповідальних намірів України на шляху до вступу Європейського Союзу.

dixon